O czym trzeba pamiętać, przeprowadzając proces sprowadzania zwłok z zagranicy?

O czym trzeba pamiętać, przeprowadzając proces sprowadzania zwłok z zagranicy?

2 grudnia, 2022 0 przez admin

Śmierć ukochanej osoby zawsze generuje nieprzyjemne emocje. Wszystko staje się jeszcze trudniejsze wówczas, kiedy tak właściwie do zgonu dochodzi poza Polską. Zdecydowana większość osób decyduje się wtenczas na sprowadzenie ciała do kraju. Nie ma w takim razie nic ekscentrycznego w tym, iż pojawiają się zapytania dotyczące tego, w jaki sposób wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy.

Jakie środki transportu są używane do przewozu zwłok?

Obowiązujące chwilowo przepisy pozwalają na przewożenie zwłok różnorodnymi środkami transportu. W zależności od miejsca zgonu wykorzystuje się więc:
samolot;
statek;
kolej;
auto.
Sumpt przewozu zwłok jest w obszernej mierze uzależniony od wybranego środka transportu. Zdarza się jednakże, że tańsza alternatywa nie wchodzi w grę. Jeżeli w grę wchodzi transport zwłok z Niemiec, problem nie jest nazbyt kolosalny. Bliska odległość sprawia, iż nie ma potrzeby korzystania z samolotu. Rozwiązaniem, które zezwala ograniczyć wydatki jest klasyczny karawan.

Jakich formalności należy dopełnić, by pozyskać zgodę na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

By sprowadzenie zwłok z zagranicy było możliwe, wypada dopełnić kilku formalności. Niezbędna jest zgoda starosty. Musi to być urzędnik, który jest właściwy z uwagi na miejsce, w którym zwłoki mają być pogrzebane. Starosta wydaje afirmację dopiero po konsultacji z właściwym kontrolerem sanitarnym. Niezbędne jest także poświadczenie wystawione przez polskiego konsula. Można je zdobyć dopiero wtenczas, kiedy konsulowi zostanie pokazane pozwolenie umożliwiające sprowadzenie zwłok do Polski.
Trzeba pamiętać, iż zarówno pozwolenia, jak i poświadczenia są wydawane wówczas, kiedy zawnioskują o nie osoby uprawnione. Kwalifikuje się do nich:
małżonka osoby zmarłej;
zstępnych;
wstępnych.
O zaświadczenia są w stanie ubiegać się również krewni boczni do czwartego stopnia pokrewieństwa, a także powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Dopuszcza się również wystąpienie osoby obcej, które dobrowolnie obliguje się do organizacji pogrzebu na terenie Polski.
Jeśli zgon zaszedł w związku z niektórymi schorzeniami zakaźnymi – na przykład cholerą, dżumą lub ewentualnie wścieklizną – dokumenty mogą pozostać wydane dopiero po upływie dwóch lat od zgonu. W takim przypadku sprowadzenie zwłok przed upływem tych dwóch lat nie będzie możliwe.

Z jakiego powodu wsparcie kompetentnej firmy proponującej transport zwłok z zagranicy to poprawny wybór?

Bez względu od tego, czy w grę wchodzi transport zwłok z Niemiec, czy innego kraju, solidnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy kompetentnej firmy zaświadczające usługi w tym zakresie. Pomoże ona w dopełnieniu wszystkich formalności, jasno wskaże, jakie dokumenty należy uzyskać, aby sprowadzenie zwłok było dopuszczalne. W przypadku transportu samochodowego zadba o pojazd spełniające wszystkie obowiązujące wymogi. To naturalnie dzięki temu sprowadzenie zwłok z zagranicy odbędzie się bez nieprzydatnych kłopotów. Dzięki temu stres związany ze śmiercią bliskiej osoby nie będzie niepotrzebnie rósł.